به گزارش روابط عمومی فرمانداری ،جلسه هم اندیشی زعفران درخصوص بهبود تولید، عرضه داخلی وخارجی،مصرف بهینه و فرآوری مناسب محصول  و ضرورت حمایت دولت و مجلس و تشکلهای ذیربط از این محصول استراتژیک باحضور طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی، باستانی نماینده مردم تربت حیدریه و زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی،رستمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، علی آبادی و برابری از سازمان تعاون روستایی کشور، مزروعی رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی و جمعی از تشکلهای تولیدی،صادرکننده و کشاورزان پیشرو در عرصه زعفران امروز پنجشنبه ۲۲شهریور  در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.

💢معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای بهبود وضعیت زعفران باید زنجیره تولید و عرضه زعفران تشکیل تا بتوان بازار جهانی را هم از نظر تولید و هم قیمت رقابتی در اختیار داشته باشیم.
 
🔶 محمد علی طهماسبی اظهار کرد: همه دست اندرکاران حوزه تولید زعفران امروز اینجا جمع شدند تا با تشکیل یک تشکل واحد بتوانند معضلات و نابسامانی های این حوزه را سامان دهند لذا ما معتصدیم دولت نباید تصدی گری کند و این خود کشاورزان هستند که باید امورات را تا انتها پیگیر باشند.
 
🔸وی تصریح کرد: برای بهبود وضعیت زعفران باید زنجیره تولید و عرضه زعفران تشکیل تا بتوان بازار جهانی را هم از نظر تولید و هم قیمت رقابتی در اختیار داشته باشیم.
 
🔸معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: این زنجیره تولید باید در منطقه شکل بگیرد و اگر می بینیم گردش مالی زعفران در جهان ۸ میلیارد دلار است و تنها حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن نصیب ایران می شود بدان خاطر است که نتوانستیم زنجیره تولید و عرضه و به تناسب آن صنایع تبدیلی این محصول را در داخل ایجاد کنیم.
 
رستمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان تربت حیدریه اظهار داشت:امسال اولین گام مثبت در حوزه حمایت از زعفران برداشته شد و آن خرید توافقی زعفران بود که از سیاست های حمایتی دولت تدبیر وامید بود که دستورالعمل آن از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد و خرید زعفران به قیمت توافقی توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران صورت گرفت که در آینده ضعف های آن برطرف و بشکل جامع تر انجام خواهد شد.
 
💢نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر زنجیره تولید و عرضه زعفران در قالب یک شیوه مدون باشد  نباید دولت ورود پیدا کند لذا سازمان تعاون روستایی با درک این خلاء به خرید توافقی و حمایتی از محصول کشاورزان اقدام کرد.
 
🔶سعید باستانی بیان داشت: زعفران بعنوان یکی از ۵ کالای اساسی حوزه صادرات بخش کشاورزی اهمیت دارد و اگر قرار است صادراتی انجام شود ما باید برای آن تعریف مشخص و برنامه ریزی شده داشته باشیم.
 
🔸وی ورود ارزآوری زعفران به بازار ثانویه ارز را نامناسب عنوان کرد و افزود: چنانچه از روی ناچار شاهد ارز آوری این محصول در بازار ثانویه ارز باشیم یقینا صادرات بصورت غیر مجاز انجام می شود و لذا نیازمند یک تشکل صادراتی قوی هستیم.
 
🔸عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیت علمی چشم گیری در حوزه طلای سرخ انجام نشده و می طلبد مرکز تحقیقات سازمان جهاد کشاورزی یک بسته حمایتی علمی در نظر بگیرد تا کشاورز بداند که اگر تا دیروز در هر هکتار ۴ کیلیوگرم زعفران خشک برداشت داشته امروز با اجرای این بسته حمایتی و علمی می تواند حتی دو برابر گذشته برداشت محصول داشته باشد.
 
 
🔸رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: ورود دولت به خریدوفروش زعفران نه تنها اشکال ندارد که حتی عین وظیفه مندی دولت است.
 
🔸وی درپاسخ به نگرانی فرماندار زاوه به جهت مصرف آب کشاورزی تصریح کرد: ما حدود ۸۵ درصد بودجه بلاعوض برای کشاورزان جهت مصرف بهینه آب می دهیم که دردنیا این اقدام بی نظیر است.
 
🔸وی بیان کرد: وقتی ما از محصولات متنوع زراعی و باغی می توانیم ارزآوری خوبی داشته باشیم و حتی اگر آب فروشی هم داشته باشیم، چرا این اقدامات خوب را انجام ندهیم؟
 
🔸رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: ما در دنیا شاهد هستیم که صحراهای خشک و بی آب وعلف و مناطق بلااستفاده را با تکنولوژی و علوم وفنون جدید را به طبیعت زیبا وپرمحصول تبدیل می کنند، پس ماهم باید از تکنولوژی روز استفاده کنیم و کشورمان که یک کشور کشاورزی است را ارتقا دهیم.
 
🔸وی گفت: ما نباید از وجود رقبا مثل اسپانیا و چین و هند نگران باشیم، بلکه این رقبا باعث تلاش بیشتر ما خواهتد شد.
 
🔸مزروعی با بیان اینکه خیلی محصولات دیگر مثل گیاهان دارویی، زیره سبز و… در استان خراسان رضوی داریم که همین الان در دبی با قیمت بسیار بالا طالب آن هستند، تصریح کرد: ما در شورای هماهنگی سازمان دنبال تقویت این موارد هستیم، پس اهمیت بخش کشاورزی را باید بیشتر قدر بدانیم.
 
 
💢معاون توسعه بورس کالای ایران گفت: امسال در حوزه گواهی سپرده زعفران و همچنین بازار فیزیکی در مجموع 46 تن طلای سرخ در بورس کالای ایران نیز معامله شده است.
 
وی اظهار کرد: بورس کالای ایران از سال ۹۵ تا ۹۷ در سه حوزه وارد بازار زعفران شده که در مرحله نخست ابزارهایی مانند بازار گواهی سپرده را راه اندازی و در ادامه با سیاست های حمایتی یا همان خرید توافقی بستر سازی برای ایجاد یک بازار نوین را نیز شکل داده است.
 
🔸وی افزود: در حوزه گواهی سپرده زعفران میزان معاملات در سال ۹۷ حدود ۳ تن بوده که در کنار بازار فیزیکی که همان خرید سازمان تعاون روستایی با ۴۳ تن را شامل می شود می توان گفت که در مجموع ۴۶ تن معامله در بورس کالای ایران بوقوع پیوسته است.
 
🔸معاون توسعه بورس کالای ایران خاطر نشان کرد: مجموع معاملات گواهی سپرده زعفران در سال ۹۵ حدود ۸ کیلو گرم بود که با اجرای سیاست های حمایتی دولت از زعفرانکاران این میزان در سال ۹۶ به ۱۱۶۲ کیلوگرم افزایش و امسال نیز به سه تن ارتقا یافت.
 
🔸میرزاپور با بیان اینکه در کنار این ابزارها، بازار قرارداد آتی نیز راه اندازی شده، افزود: از آغاز راه اندازی این بازار در دوم خرداد امسال تاکنون ۹۰۴ هزار قرارداد به میزان ۹۰ تن زعفران معامله شده است که گردش مالی این محصول را تاکنون به ۲۸ هزار میلیارد ریال رسانیده و این در حالی است که ما تنها یک تن محصول را تحویل دادیم و مابقی را باید در سررسید های معین نیز تحویل  دهیم.
 
معاون توسعه بورس کالای ایران همچنین اضافه کرد: در این نوع قرار داد کشاورزان می توانند محصول خود را در سررسید های معین و مشخص پیش فروش کنند که تاکنون سررسید شهریور، بیستم این ماه به اتمام رسیده و کشاورزان می توانند محصول خود را برای سررسید آبان با قیمت هر کیلو ۱۲۰ میلیون ریال و برای سررسید دیماه برای هر کیلو ۱۶۳ میلیون ریال نیر پیش فروش کنند.
 
🔸وی مزیت این اقدام را در تعیین قیمت جهانی زعفران عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ۹۰ درصد تولید این محصول در ایران انجام می شود این حق مسلم متعلق به این خطه است که قیمت داخل و خارج از کشور را تعیین کند لذا این بازار می تواند بعنوان یک مرجع در تعیین قیمت داخل و خارج نیز عمل کند.
 
🔸از مجموع ۸۲ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و از مجموع افزون بر ۵۰ هزار هکتار عرصه کشاورزی شهرستان زاوه، ۱۲ هزار هکتار معادل ۱۷ درصد ظرفیت استان به کشت زعفران اختصاص دارد.

 

اطلاعات

شماره تماس: 47-52210145-051

فکس: 89772186-021

پست الکترونیکی:si@torbath.ac.ir

آدرس پستی: خراسان رضوی- شهرستان تربت حیدریه – مجتمع فرهنگی و تفریخی پارک پیشکوه – پژوهشکده زعفران